Aquarius R'AGE - SOCIAL CRITICISM

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Aquarius R'AGE - SOCIAL CRITICISM

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Sept 24, 2015 11:59 pm

Nu facem politica...dar mai intai de toate ar trebui stabilit ce inseamna ''politica''...De exemplu, de ce faimosul esichier politic e doar 1D? Adica rectiliniu Very Happy De ce exista doar monotonul ''stanga -centru-dreapta ? de ce nu si ''mai in fata vs mai in spate '' ? Adica varianta 2D sau poate 3D - ''deasupra vs dedesubt''Very Happy Glumesc si nu prea...Liderii lumii de ieri si de azi, politicienii sau marile mase se misca in cercuri vicioase ...spuneti-mi daca recunoasteti vreo formula magica , castigatoare pe termen lung. Ca sa ma refer la doar ultima confruntare gigantica ideatica si practica ''comunism vs capitalism'' ...pot spune ca ambele imi repugna..Primul pentru ca este impotriva naturii si oricarei legi a bunului simt sa nivelezi valorile, sa incerci sa distrugi intiative diversitati si individualitati...al doilea pentru a devenit retrograd , a degenerat in aceasta cumplita societate consumista pe care o urasc visceral. Per total , capitalismul imi pare cu mult mai perfid , mai crud pentru ca mereu a promis sa ofere tocmai ceea ce omologul sau otravit interzisese : LIBERTATEA. Si aici apar 2 uriase confuzii: Primo- societatile capitaliste , chiar cele cu state vechi si nu hibrizi gen capitalism de jungla sau carton , nu ofera Libertate autentica decat cu lingurita , in schimb ofera cate curpinde iluzia libertatii...Segundo- Societatile capitaliste tind sa confunde tot mai des si in forme agravante LIBERTATEA cu LIBERTINAJUL. Asta a generat regimuri palide ''liberale'' care alaturi de invazia tehnologica au condus la molesirea populatiei . Priviti la tarile scandinave sau vest-europene: mie imi par ca niste lumi ajunse la apogeu ,apatice , care au ajuns sa practice o sinucidere culturala lenta prin acceptul unor populatii fanatic-religioase sau din Lumea a treia. Ma dezgusta ca Masinariile au ajuns sa fie din MIJLOC ...SCOP ! Masinariile, tehnologia ar fi trebuit sa ne fie un vehicul care sa ne ghideze, conduca catre ''altceva'' un nou stadiu al dezvoltarii....din pacate am ajuns sa le fetisizam...

Sunt curios daca acest prim fragment v-a placut si din reactiile voastre voi cunoste daca sa continui sau nu...

''Some may wish never to be born
Wastin' the dawn
Like a rose growin' from the Christ's thorn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Re: Aquarius R'AGE - SOCIAL CRITICISM

Mesaj Scris de Donna la data de Vin Sept 25, 2015 7:28 am

Extrem de generos şi interesant subiect!!! De la jocul de cuvinte dinm titlul topicului şi până la ultima literă e plin de nerv, vervă, luciditate!
Acum sunt pe fugă, dar abia aştept să am răgaz astăzi să îl aprofundez aşa cum merită!! E o incursiune în istoria umanităţii practic, eu aşa îl văd...

,,Amintește-ți uneori că pe jumătate ești apă. Când nu poți depăși un obstacol, curgi pe lângă el, ocolește-l și mergi mai departe, așa cum face apa.''
              Margaret Atwood (1939 -    )
Donna
Fondator forum
Fondator forum

http://forumulalbastru.forumer.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 1:34 pm

Deus ...foarte interesant și adevărat ce spui,continuă,mie una îmi place să te citesc,mereu mă surprinzi cu câte ceva...

Zambeste...maine va fi o zi ce inima iti va incalzi  inima
Te am si te mai vreau pupicili
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Vin Sept 25, 2015 2:12 pm

Cred că, aşa cum am mai spus, e un subiect foarte vast. Ca orânduire socială, comunismul nu îmi sună bine nici în teorie...egalitatea e o idioţenie crasă, nici măcar nu ne naştem egali, cum putem fi nivelaţi de un tăvălug absurd până la depersonalizarea completă??
Ca să nu mai spun de altă lozincă tâmpită, ,,de la fiecare după posibilităţi, fiecăruia după nevoi''. Cine contabilizează nevoile astea şi de ce să nu ai posibilitatea să te bucuri de roadele muncii tale după bunul plac??
Bineînţeles, ceea ce se petrece acum cu omenirea NU ştiu cum poate fi numit. Noi încă avem de lucru în a ne obişnui cu principiile unei societăţi de consum (a se vedea oamenii care, obişnuiţi cu vremurile când nu se găsea ba una, ba alta, îşi fac stocuri în cămară....). Nici eu nu agreez consumismul dus la extrem, febra cumpărăturilor, tot materialismul ăsta care ne sufocă...
Înainte ţi-era frică să vorbeşti de teama repercursiunilor, acum apar n teorii ale conspiraţiei, ne temem că o inteligenţă malefică sau niscaiva super puteri ne ascultă telefoanele sau ne urmăresc pas cu pas uitând în schimb că dăm voluntar check in pe Facebook şi când mergem la budă, ignorând faptul că ne-am obişnuit să raportăm virtual efectiv fiecare locşor unde ajungem...
Libertatea e o iluzie, eu aşa cred. Cu cât e întreţinută mai bine, cu atât oamenii cred că le e mai bine...

,,Amintește-ți uneori că pe jumătate ești apă. Când nu poți depăși un obstacol, curgi pe lângă el, ocolește-l și mergi mai departe, așa cum face apa.''
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 3:29 pm

Eu m-am născut întrun regim comunist, am rămas închis la minte alături de mulţi alţi români, odată cu influenţele venite din vest şi aderarea Ro la UE am învăţat să-mi deschid mintea şi să privesc lucrurile şi din altă perspectivă, să înţeleg drepturile omului să accept schimbările etc..
Acuma europeanul care îi la a 3-a generaţie ar trebui să ştie să gestioneze şi să integreze valul de arabi/africani mai bine ca mine,( asta apropo de valul urias de emigranti arabi....si nu numai..) să dea dovadă că nu e rasist, că pune preţ pe libertăţile oamenilor.

O să dureze poate câteva generaţii până când musulmani vor putea înţelege valorile europene, exact cum bunica îşi face cruce când vede o fată în mini şi decolteu, iar eu a 3-a generaţie consider un lucru normal.

Dulcea limbă românească a-nceput să se pocească...vom citi şi scrie bine in "pocite" limbi străine...
[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 3:39 pm

Să zicem ca nu sunt rasistă și îi înțeleg pe acești fugări disperați ce vor să își salveze viață și nu vreau acum pt câțiva să îi judec pe toți...dar sunt violenți și un număr așa mare la un loc lăsa semn de întrebare,sincer nu prea urmăresc știrile,dar ieri am auzit de la o bătrână ca în locul unde i-a cazat ,mi se pare ca în Timiș dacă nu mă înșel,sau găsit trei copii morți fără organe,acum să mă ierte Dumnezeu..dar dacă îi primim și ne este milă de viață lor,ei ce fac acum..i-au viețile noastre..?

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 3:59 pm

@mihaela a scris: Să zicem ca nu sunt rasistă și îi înțeleg pe acești fugări disperați ce vor să își salveze viață și nu vreau acum pt câțiva să îi judec pe toți...dar sunt violenți și un număr așa mare la un loc lăsa semn de întrebare,sincer nu prea urmăresc știrile,dar ieri am auzit de la o bătrână ca în locul unde i-a cazat ,mi se pare ca în Timiș dacă nu mă înșel,sau găsit trei copii morți fără organe,acum să mă ierte Dumnezeu..dar dacă îi primim și ne este milă de viață lor,ei ce fac acum..i-au viețile noastre..?
Un aspect de care nu inteleg de ce se cramponeaza lumea e legitimarea lor...frate!!!
... nicaieri in lume nu treci fara acte! aici de ce?! bun, nu ai viza, dar un act de identitate e musai... altfel cum sa poti primi ajutoare?!
Si apropos de ajutoare..cica nu au vrut sa coboare din tren in Danemarca, ca acolo s-au suspendat ajutoarele pt cei cu multi copii..
Hai sa fim realisti..unii din acesti oameni nu au lucrat in viata lor... si nici nu vor lucra!!! vor trai pe spatele copiilor (pe care nu se feresc sa-i faca pe TIMP DE RAZBOI )... chiar asa?
... razboiul din Siria e de vreo 3 ani.. copii asti sunt facuti pe timpul bombardamentelor? sau dupa ce aruncau o grenada, mai faceau o partida de sex trist
..asa de relaxare?! Evil or Very Mad

Dulcea limbă românească a-nceput să se pocească...vom citi şi scrie bine in "pocite" limbi străine...
[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 4:04 pm

Da..e adevărat,eu în Spania nu am putut să lucrez fără actesi mi-au pus o grămadă de condiții să nu le pot scoate,nu știu ce să zic,în Ungaria am văzut ca le-au dat voie să folosească armele să nu mai între la ei..

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 4:10 pm

@mihaela a scris:Da..e adevărat,eu în Spania nu am putut să lucrez fără actesi mi-au pus o grămadă de condiții să nu le pot scoate,nu știu ce să zic,în Ungaria am văzut ca le-au dat voie să folosească armele să nu mai între la ei..
Chiar daca nu suntem xenofobi sau rasisti...
avem un oarece instinct primar de aparare a teritoriului...
uite..nu mai departe studentii care , se pare ca vor fi obligati sa se inghesuie in camine , ca sa fie date locuri pt cazarea refugiatilor...
 Nimic rau in asta ...dar ei ce vina au?!
 Ca invata ca sa faca ceva in tara lor (sau in Europa) si nu cer de pomana...
Dl presedinte a comentat gestul lui Becali de a hrani si caza 1000 de refugiati ,motivand ca "nu e vb numai de cazare si mancare ci si scolarizare si locuri de munca pe termen lung" ...
Imi pare rau pt dansul ,eu nu l-am votat,
 dar a terminat de adus acasa toti parintii romani , a coror copii cresc singuri?!
Ce scolarizare vrei pt refugiatii arabi cand tu ai in Romania inculti... copii care muncesc ca sclavii de la 14 ani si abandoneaza studiile pentru o paine.. smil dsgdf dsgdf

[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 4:14 pm

Așa este,dar îi obliga cei din UE, nu?,nu știu ce să mai zic,mă gândesc..eu nu prea mă uit la știri,dar Germani,și alte țări îi primesc pe acești fugări?

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 4:22 pm

@mihaela a scris:Așa este,dar îi obliga cei din UE, nu?,nu știu ce să mai zic,mă gândesc..eu nu prea mă uit la știri,dar Germani,și alte țări îi primesc pe acești fugări?
Toti vor Germania pentru ca este o tara dezvoltata (spun ei) si cu o economie infloritoare, de ce nu vor Elvetia care are un nivel de trai mai ridicat?
De ce nu vor Suedia sau alte tari nordice care au un nivel de trai la fel de ridicat, ba chiar mult mai ridicat decat cel nemtesc???
Pentru ca aceste tari au sistat o mare parte din ajutoarele sociale si pentru ca mizeaza pe simplul fapt ca Germania ii va primi din cauza faptului ca inca poarta "stigma" celui de al II-lea razboi mondial.......

[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 4:31 pm

Da...eu cu politică sunt la pământ...vom vedea ce va fi,sperăm să fie bine,dar nu prea văd,e greu pt noi,nu prea face nimic ptr ai noștri ,nu știu cum se vor descurcă cu atâția oameni,îmi vine să rad...fiimiu a terminat 12 clase și nu a fost să fie luat în evidență la șomaj,și dacă nu a fost în acea perioadă ca nu a știut eu nici atât...nu i-a mai dat șomaj,frumos nu...dar le vor da la cei ce au venit..

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 4:40 pm

@mihaela a scris:Da...eu cu politică sunt la pământ...vom vedea ce va fi,sperăm să fie bine,dar nu prea văd,e greu pt noi,nu prea face nimic ptr ai noștri ,nu știu cum se vor descurcă cu atâția oameni,îmi vine să rad...fiimiu a terminat 12 clase și nu a fost să fie luat în evidență la șomaj,și dacă nu a fost în acea perioadă ca nu a știut eu nici atât...nu i-a mai dat șomaj,frumos nu...dar le vor da la cei ce au venit..
sory papusica draga..
aici cred ca nu e ...decat vina voastra... smil
un om informat.......
asa ar trebui sa fie......
.e un  om destept

[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 5:05 pm

Așa este...e vină noastră,dar tot nu înțeleg dacă am întârziat o lună,de ce să nu-i mai dea..?poate băiatul mergea la facultate,nu?nu era sigur,în fine asta e..

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Vin Sept 25, 2015 5:20 pm

Mai intai de toate: ma bucur ca initiativa mea a avut succes si ca v-ati aratat interesati. Insa ma simt cumva aiurea pentru ca am adoptat in acest prim fragment un ton moderat ...nu am fost - sa zic asa- pe deplin eu insumi. Si nici nu stiu daca ar fi tocmai potrivit sa-mi etalez legiunile de demoni ...Am fost o persoana extrem de toleranta . Dar putin cate putin acest reflex mi s-a atrofiat. Viziunea mea asupra lumii, asupra lucrurilor s-a decantat putin cate putin si a ramas un soi de nucleu, de esenta care-i destul de radicala. Dar cel putin pentru moment , as dori sa raman la stilul de exprimare echidistant. Donna a zis ca-i un domeniu vast...iar eu spun ca s-a exprimat eufemistic Smile Nici nu stiu daca exista vreun termen potrivit ....e un Univers in sine ...Apropos de oranduiri , ce spuneti de acel sistem de caste din vechea si pe alocuri noua societate hindusa?!....Daca m-ati fi intrebat acum sa zicem 10 ani despre asta ..as fi explodat in tirade interminabile si virulente : un concept retrograd , un apendice preistoric si inflamat agatat cumva de trupul umanitatii Very Happy Ma pricep la retorica, nu?!Razz Dar ia sa ma intreabati azi ce mai cred Very Happy Pai optica mea s-a schimbat destul de mult Smile Pur si simplu detest ideea de ''la gramada'' . Desigur e cumplit sa te nasti damnat - indiferent de calitati sa ramai prizonier pe viata intr-o casta inferioara. Dar un sistem de caste confera si repere: adica exact ce lipseste in societatea noastra unde fiecare se trage de sireturi cu fiecare. Poate ca un sistem de caste bazat pe merituocratie si etica ar fi o solutie...Desigur acum ma avant pe un taram pur speculativ. E doar o idee si nu vreau sa fiu perceput in cel care se erijeaza in gasirea unei solutii la o eterna ecuatie cu 1000 de necunoscute. Sa fie oarece adevar in naturalismul lui Zola?...adica individul se naste pur , imaculat si mai apoi pervertit de catre sistem?? Indiferent care sistem...Poate ca ceva adevar este. Recunosc ca in ultima vreme, usor-usor am migrat catre anarhism. Anarhismul , in general, este perceput destul de gresit. Cand aud acest termen , oamenii isi imagineaza hoarde de salbatici care devasteaza orase, incendiaza sau isi sparg capetele cu bate...Nu-i chiar asa...Anarhismul intr-adevar are la baza ideea de descentralizare , oamenii urmand sa se grupeze in functie de pasiuni, necesitati, similitudini...iar mie nu mi se pare nimic rau in asta ! Ne-am obisnuit de veacuri cu ideea de Stat , suntem atat de setati si indoctrinati incat nu ne mai putem imagina un altfel de sistem functional. Trebuie sa ma opresc aici din lipsa de timp, astept reactii din partea voastra : pozitive & negative.

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 5:38 pm

Deus cu tot respectul...îmi place ce scrii ,cum gândești,dar am o rugăminte,ptr ca îmi este lene să caut în dext,ce înseamnă unele cuvinte pe care le folosești iar eu nu le înțeleg,doar dacă vrei nu te oblig...

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Vin Sept 25, 2015 5:40 pm

Ok...scrie-mi-le ...si eu ti le voi explica. Nu stiu la care din ele te referi. Scrie aici tot ce nu intelegi.

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 5:47 pm

Nu vreau să te deranjez mereu cu ce nu înțeleg,mă gândeam dacă poți scrie mai simplu așa pe înțelesul meu...mai bine lăsa așa,scz ca am îndrăznit să îți cer asta!

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Vin Sept 25, 2015 8:52 pm

Stau şi mă întreb, oare care va fi drumul nostru, al oamenilor, de acu înainte? Deus a explicat frumos conceptul de anarhie, aşa cum îl vede el. Şi eu îl văd cam la fel..absenţa une figuri central-moralizatoare, noi să ne fim proprii stăpâni, să ne alegem grupul din care să facem parte, să ne asociem în funcţie de interese etc. Dar cred că asta ar dura doar o perioadă, până la urmă ar lua naştere din nou o formă de orânduire socială, poate un pic malformată, dar ,,statul'' ca instrument de coerciţie ar reapărea! Suntem prea obişnuiţi cu ideea de a ne raporta la ceva, la o figură centrală, fie şi numai pentru a o blama, încât ar fi puţin spooky să ne trezim ca în bancul ăla: ,,eu centrez, eu dau cu capul!'' Moamă, vă daţi seama ce nasol ar fi să nu mai avem pe cine da vina?? Smile

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de JIL la data de Vin Sept 25, 2015 9:00 pm

@Donna a scris:Stau şi mă întreb, oare care va fi drumul nostru, al oamenilor, de acu înainte? Deus a explicat frumos conceptul de anarhie, aşa cum îl vede el. Şi eu îl văd cam la fel..absenţa une figuri central-moralizatoare, noi să ne fim proprii stăpâni, să ne alegem grupul din care să facem parte, să ne asociem în funcţie de interese etc. Dar cred că asta ar dura doar o perioadă, până la urmă ar lua naştere din nou o formă de orânduire socială, poate un pic malformată, dar ,,statul'' ca instrument de coerciţie ar reapărea! Suntem prea obişnuiţi cu ideea de a ne raporta la ceva, la o figură centrală, fie şi numai pentru a o blama, încât ar fi puţin spooky să ne trezim ca în bancul ăla: ,,eu centrez, eu dau cu capul!'' Moamă, vă daţi seama ce nasol ar fi să nu mai avem pe cine da vina?? Smile
ai dreptate Donna ...chiar nasol ar fi.....
dar s-ar gasi si .........atunci ...cineva sa zica(vorba poetului):
,,schimbati oranduirea  cea crunta si nedreapta......."

[Constantin Enescu]

"fostul de mine,
azi sunt..."
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Vin Sept 25, 2015 9:42 pm

Speranță moare ultima,măcar cu ea să rămânem,nu?

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Sam Sept 26, 2015 4:36 pm

O imagine destul de sugestiva pentru societatea noastra...

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Oct 01, 2015 9:56 pm

For all the black sheeps....Very Happy

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Oct 01, 2015 9:59 pm

Extraordinară imaginea acelui anonim care a înfruntat tancurile, pare-mi-se în piaţa Tiananmen...

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Oct 01, 2015 10:09 pm

Facand o gluma...e mai tare chiar decat Buddha....Se zice ca Buddha a oprit candva un elefant furios ce distrugea tot in jurul sau. L-a oprit punandu-se in fata lui si privindul calm...Smile Stii doar ca in realitate chiar e asa : MIND OVER MATTER Smile

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos