HISTORY IN THE MAKING

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

HISTORY IN THE MAKING

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Sam Oct 10, 2015 7:31 pm

Rezumarea primului mesaj :

Azi dimineata in apropiere de gara din Ankara , s-au produs 2 explozii - se pare sinucigasi- care au vizat o demonstratie pasnica...Sunt zeci de morti , insa de la ora la ora numarul creste ...http://www.ziare.com/international/turcia/atentat-terorist-la-ankara-cel-putin-20-de-morti-si-sute-de-raniti-stare-de-urgenta-in-turcia-live-1386838

''Some may wish never to be born
Wastin' the dawn
Like a rose growin' from the Christ's thorn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Re: HISTORY IN THE MAKING

Mesaj Scris de Donna la data de Mier Noi 04, 2015 8:28 am

Lucian Mindruta

13 ore · București · editat · 

Cine sunt cei din strada?

Sunt Romania care isi ia singura ce-i refuza toata lumea: dreptate!

Sunt Romania care s-a decis sa nu moara in patul ei, sufocata de perna unei clase politice incropite din chelneri si hoti, din turnatori si prosti, din jeguri spalate si din vorbe goale si uscate.

Cine sunt, astia din strada? Sunt, cateva ore, si Guvernul si Opozitia, si Parlamentul si presedintele, si Securitatea si Anarhia.
Astia sunt tot ce avem mai bun si mai sincer, mai naiv si mai puternic.
De asemenea, astia sunt doar cei care ies primii.
Astia, dragilor care nu va temeti de nimeni si nimic, sunt doar primii.
Nu uitati.
Doar primii.

Donna
Fondator forum
Fondator forum

http://forumulalbastru.forumer.ro

Sus In jos

Dacă vă pasă... Foto: Radu Fabian

Mesaj Scris de Donna la data de Mier Noi 04, 2015 9:32 am

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mier Noi 04, 2015 9:35 am

Revista Kamikaze
13 ore · 

Anul trecut, tot cam pe vremea asta, îmi scoteam din dulap ghetele de scandal (cele mai îmblănite și mai călduroase) și vă chemam să ieșim în stradă, ca să nu iasă Ponta. N-a ieșit, deci ne-a ieșit.
Acum, le scot iarăși, prima oară pe anul ăsta. Și vă chem iarăși în stradă, să ne încălzim împreună. Atunci ne-am străduit să nu iasă, acum am vrea să intre un pic; dar, înainte de asta, să aibă decența să ne lase. Și Ponta, și Oprea, și cine mai vreți voi. Numai haideți!
La guvern sunt deja 15.000 de oameni și numărul e mai mare cu fiecare minut ce trece, se scandează ”Nu plecăm până nu plecați” și ”Timișoara”. Cu cât suntem mai mulți, cu atât le va fi mai frică. Dacă iarăși stați în case, la căldură, există pericolul ca din nou să se fi murit degeaba, în România, cum s-a mai întâmplat și acum 26 de ani. (Andrei Manțog)

,,Amintește-ți uneori că pe jumătate ești apă. Când nu poți depăși un obstacol, curgi pe lângă el, ocolește-l și mergi mai departe, așa cum face apa.''
              Margaret Atwood (1939 -    )
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Noi 05, 2015 9:27 pm

Nesimțirea lui Gabriel Oprea atinge proporții cosmice
Omul a rămas ministru de Interne și chiar vicepremier și în mandatul de premier interimar al lui Sorin Cîmpeanu. Dacă nu mă credeți pe mine, uitați-vă aici, pe site-ul Guvernului.

Ce o mai vrea Oprea de la încă o săptămînă, două, de guvernare? Ce mai are de aranjat? Sau mai vrea să se dea cu coloana oficială cît mai ține? E de-a dreptul stupefiant să vezi că a plecat pînă și Ponta acasă, dar Oprea se agață în continuare de scaunul de ministru, deși zeci de mii de oameni în fiecare seară îi cer să se care acasă.

prisacariu.ro

,,Amintește-ți uneori că pe jumătate ești apă. Când nu poți depăși un obstacol, curgi pe lângă el, ocolește-l și mergi mai departe, așa cum face apa.''
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaela la data de Joi Noi 05, 2015 9:34 pm

Se va cara...nu are demnitate,poate  vrea sa isi stearga urmrle

Zambeste...maine va fi o zi ce inima iti va incalzi  inima
Te am si te mai vreau pupicili
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Noi 05, 2015 9:48 pm

Mai...voi ati vazut ce fizionomie are Oprea?! Smile cum vreti voi ca un asemnea specimen sa reunte asa de usor la tron?!

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Noi 05, 2015 9:58 pm

Pare, în cel mai bun caz, un strungar sau un ospătar slinos....un tupeu, o aroganţă de neimaginat, cere numai pumni...
Şi eu mă întreb cum naiba mai stă acolo...se pare că noţiunile de ,,bun simţ'' sau ,,onoare'' sunt total străine unor jivine ca astea....
Cum, măi, să ştii că a murit un om din vina comodităţii tale - mă refer la poliţistul care a avut accidentul de motocicletă- şi să mai poţi dormi noaptea??
Să vă mai spun ce a zis un handicapat mintal de la UNPR (regret că nu i-am reţinut numele), despre nefericitul eveniment?? ,,Numai un prost poate să moară căzând într-o groapă, pentru că numai un prost nu vede o groapă în faţa lui''!!! Suspect Suspect Suspect

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Noi 05, 2015 10:35 pm

Strungar?? Pai Miron Mitrea dacca-l mai tii minte de la psd, era la baza mecanic..deci neamu lu manivela la propriu Very Happy

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Noi 05, 2015 10:39 pm

Să mai amintim de Valerică Zgonea care a fost lăcătuş mecanic??

Mai bine un cântec vesel să cântăm! grin

ACESTI SCLEROZATI CARE SE PREGATESC SA GUVERNEZE

Eticheta din titlu este extrem de dură, ne cerem scuze cititorilor pentru ea, dar credem – și avem și argumente – că este mai mult decît potrivită pentru declarațiile făcute azi de către liderii PNL, Alina Gorghiu și Vasile Blaga. Declarații de-a dreptul halucinante, care arată ori o prostie crasă, ori o sfidare pe față a electoratului și a legilor statului.

Concret, cei doi lideri ai PNL, Alina Gorghiu și Vasile Blaga, au anunțat azi, într-o conferință de presă, că iau în calcul mai multe variante de acțiune după demisia guvernului Ponta, la loc de cinste fiind, însă, organizarea de alegeri anticipate și comasarea localelor cu parlamentarele.

Spunem că e vorba de declarații de-a dreptul halucinante pentru că nu au trecut nici patru ani de cînd, în decembrie 2011, guvernul Boc, al partidului din care făcea parte și Vasile Blaga, și-a asumat răspunderea în parlament pentru un pachet de legi care modificau legislația electorală, stabilind tocmai comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare, în 2012.

Împotriva acestui pachet de legi, USL, din care făcea parte și Alina Gorghiu, a depus moțiune de cenzură, nefiind de acord cu respectiva comasare.

Odată moțiunea respinsă, PNL și PSD au sesizat Curtea Constituțională, care, în ianuarie 2012, a declarat fără echivoc că respectiva comasare este inadmisibilă și neconstituțională.

”Prin organizarea concomitentă a alegerilor pentru Camera Deputaţilor şi Senat şi a celor pentru autorităţile administraţiei publice locale cetăţenii vor avea de realizat o sarcină mult mai complexă – exprimarea opţiunii pe 6 buletine de vot -, ceea ce va presupune creşterea exponenţială a timpului necesar votării pentru fiecare cetăţean, luând în calcul în acest sens distribuirea buletinelor, timpul de vot în cabine, introducerea buletinelor de vot în cele 3 urne. Complexitatea operaţiunilor de vot poate avea ca efect excluderea de la vot a alegătorilor care, independent de voinţa lor, nu vor reuşi să voteze în perioada de timp afectată exercitării votului, până la închiderea urnelor”, a stabilit Curtea Constituţională.

Trei ani și ceva mai tîrziu, cum spuneam, Blaga și Gorghiu, PDL și PNL, vin, senini, în fața electoratului cu exact aceeași idee: comasarea alegerilor.

Scleroză?
Sfidare?
Amîndouă? (Bogdan Tiberiu Iacob)
http://inpolitics.ro/

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Noi 05, 2015 10:46 pm

ia uite, incercarile nu au trecut defel....http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/explozie-langa-stadion-la-un-meci-din-brasov-imaginile-incredibile-surprinse-in-direct-de-camere.html

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Noi 05, 2015 10:56 pm

O. Doamne, nu pot să cred....sunt trase parcă la indigo! Ce e cu noi, ce e cu ţara asta?? Câţi oameni mai trebuie să ardă??? Sad

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Noi 05, 2015 11:20 pm

În ziua de azi, poţi face mişto de Boca, de Preafericitu’, poţi înjura miniştri, îţi este îngăduit să faci caterincă de preşedintele statului şi nimeni nu îţi va spune nimic.
În acelaşi timp, nici nu se va întâmpla ceva. Unii vor strânge un capital frumos de like-uri şi cam atât.
Cu fiecare articol, vor fi încă unii – sau aceiaşi – care au spus verde în faţă lucrurilor. Şi restul, cititorii, se vor simţi încă o dată răcoriţi că, uite, cineva a dat glas frustrărilor lor.
Dar adevărul este că majoritatea articolelor care se scriu nu au nici un efect.

În aceste momente, poporul român este un cazan în fierbere, dar să lăsăm puţin timp să se decanteze emoţiile şi veţi vedea cum, în mai puţin de o lună, societatea şi oamenii vor reveni la apatia şi indolenţa care ne-au consacrat.
Pentru că ceea ce citim acum nu este nou: sunt aceleaşi luări de poziţie pe care le-am citit, în alte formulări, de zeci şi sute de ori. Doar natura tragediei este diferită. Impactul emoţional de la clubul “Colectiv” este mult mai puternic, de aceea până şi creierele cele mai debile au fost scoase din marasmul obişnuit.
Nimeni nu pune la îndoială sinceritatea emoţiilor pe care le încearcă cei mai mulţi dintre noi. Că unii nu beneficiază de suportul neurologic necesar îndeplinirii unor funcţii elementare ale creierului şi, drept urmare, nu pricep enormitatea grozăviei cu care ne confruntăm, nu e un lucru nou. Orice s-ar întâmpla, aceste euglene camuflate în bipezi vor comenta mereu, dezvoltând în oamenii normali, cu fiecare propoziţie agramată pe care o rostesc, un instinct criminal greu de ţinut în frâu.
Din păcate, fiind trepanaţii acestei ţări, oricât de indigestă le-ar fi gândirea, nu avem de ales: sunt ai noştri. Nu doar fiindcă posedă înfăţişarea înşelătoare a unor fiinţe umane, ci fiindcă au cetăţenie de român.
Să luăm cazul Ozanei cea frumos curgătoare, zisă şi Barabancea cea multiplă: ţi-ai dori să o calci pe cap?
Ţi-ai dori.
O poţi face?
Evident că nu.
De ce?
Nu e de bon ton?
Nu, nu d-asta, ci pentru că noi, ceilalţi, avem un mod empatic de a vedea lumea, ce ne ajută să tolerăm inclusiv acele specimene ce fiinţează în acest univers şi care ne dezgustă teribil.
Ce e trist în cazul Barabancei cea naşpet revărsată din faldurile de ozană e că nu e singular.
Evenimentul tragic de la clubul “Colectiv” a scos la suprafaţă nu doar ce e mai profund uman din oameni – mă refer la compasiune, solidaritate, eroism, sacrificiu, umilinţă şi bunătate – ci şi rezerve inestimabile de prostie, meschinărie, demagogie şi răutate inexplicabilă, iar combinaţia lor, în diferite doze, a dat naştere unui şir febril de inepţii ce ne lasă impresia alunecării într-un vis şi mai absurd decât cel la care, din postura de români, luăm acum parte.
Dar, dând la o parte Barabancele & Paveleştii, să admitem că, pentru mulţi, această tragedie a fost doar încă o ocazie de a-şi face publicitate lor înşile şi că implicarea majorităţii a fost, ca de obicei, abstractă, restrângându-se la like-uri şi share-uiri.
De acord, e mai mult decât nimic. Dar hai să privim obiectiv: câţi dintre noi nu îşi vor relua vechile metehne îndată ce emoţiile – care acum aglutinează ceea ce e mai bun în fiecare şi ne obligă să ne manifestăm cum ar trebui să o facem în fiecare zi a vieţii noastre – se vor dilua? Câţi dintre noi nu vor aştepta ca şi de acum încolo schimbarea societăţii româneşti să vină de undeva din afară, de la cei care (ne) guvernează? Câţi dintre noi, apelând la lipsa de însemnătate a individului, nu îşi vor motiva pe mai departe comportamentul arhetipal uzitat în relaţia cu instituţiile statului şi angajaţii acestora, comportament ce stă la baza faimoasei “descurcăreli” a românului? Câţi vor mai fi, începând cu 2016, la fel de intransigenţi în a mai tolera corupţia generalizată şi dispreţul policienilor ca în aceste zile în care am fost forţaţi să dăm cep revoltei?
Ce se va întâmpla cu fiecare după ce durerea, lacrimile şi strigătele după dreptate vor înceta şi vom redeveni noi înşine, cei de până acum?
Ce atitudine vom adopta? Vom mai avea curaj să stăm demni când nu vom mai fi mulţi, când ne vom afla doar noi faţă în faţă cu samavolniciile, mârlănia, dispreţul şi incompetenţa? Vom mai găsi înăuntrul nostru forţa să le înfruntăm? Vom mai avea forţă să îndurăm consecinţele la care ne expunem făcând ceea ce e corect? Vom mai avea puterea să denunţăm măgăriile care se petrec sub ochii noştri, indiferent ce va urma? Vom mai găsi resursele de demnitate să nu mai acceptăm să fim călcaţi în picioare când ne vom relua viaţa dinainte?
Sau, într-un final, aceste moriţi oribile ne vor arăta că ceea ce s-a întâmplat a fost doar un alt foc de paie pentru conştiinţa fiecăruia?
Asta cred că va trebui să ne întrebăm fiecare.
Acum suntem mulţi, avem forţă şi emoţiile ne copleşesc, dar în curând vom fi iar singuri cu nevoile şi dorinţele personale. Şi ele, oricât de neplăcut ar fi, vor trebui să se ia iar la trântă cu potlogăriile neaoşe pentru a izbândi. Vor fi “necesare” iar micile şmenării şi aranjamente care să te ajute să o scoţi la liman în cenuşia realitate în care trăim.
Ce vei face?
Abia momentul acela va fi prima piatră de încercare.
Abia atunci va începe adevărata luptă, abia în acele momente de cumpănă se va vedea dacă vom mai fi sau nu doar un popor spălat pe creier cu aghiasmă ce merge la biserică fără a avea nimic de împărţit cu adevărata credinţă, abia în acele clipe în care ni se va solicita la maxim fibra morală se va observa dacă suntem sau nu un popor spălat pe creier cu citate facebookiste ce nu are nimic de împărţit cu adevărata tărie de caracter.
Numai atunci vom înţelege cine suntem: fiecare separat şi toţi împreună (incluzând aici Ozanele, Paveleştii şi alţi neghiobi de ocazie).
Căci România e în mâinile noastre.
Mereu a fost.
Şi poate acum e momentul unic să conştientizăm.
Mihnea Rudoiu

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Lun Noi 16, 2015 8:33 pm

Deci...Rusia ameninta cu razboiul nuclear ISIS pt ca le-a doborat un aviond e civili undeva pe langa Egipt...plus ca se pare ca asistam la cosmarul suprem : ISIS ar poseda un fel de bomba 'murdara'' realizata cu Cesiu radioactiv cumparat pe bani grei culmea...de la niste bande , traficanti rusi....o nebunie...http://www.redflagnews.com/headlines-2015/russia-is-opting-a-nuclear-strike-on-isis-the-kremilin-is-awaiting-concent-from-its-allies

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun Noi 16, 2015 8:56 pm

Chiar ca e ,,The worst case scenario" !!! Mie mi se pare ca evenimentele se precipita extraordinar, ca nu e practic zi de la Dzeu sa nu auzim de atentate soldate - groaznic- cu sute de victime!! Am citit in măsura in care am avut timp si posibilitate, comentarii legate de tragedia din Franța. Diversi indivizi se indignau gen ,,cum domnule sa plângem Frantei de mila sau sa arboez steagul ei la profil? Ca doar pe ei nu i-a interesat Colectiv..."Fratilor, vorbim de proportii diferite, asta suna ca întrebarea ,, de ce sa învățăm cine a fost Napoleon, ei stiu de Mihai Viteazul?" Îmi pare rau sa le amintesc, Romania chiar nu e buricul pământului. Nenorocirea din clubul bucurestean m-a secatuit emotional pana la nivelul la care receptez tragedia pariziana doar la nivel de numere. Stiu ca suna cinic, dar mortii nostru vor durea mereu mai mult decât mortii lor. Asta nu înseamnă ca nu putem înțelege ca arborarea tricolorului francez e un semn de solidaritate împotriva nebuniei teroriste care ameninta lumea. Si de compasiune. Chiar daca tragediile au un defect major. Palesc in fata dramelor noastre personale, se lasa devorate de demonii noștri interiori pana la atrofiere. Iar când acesti demoni iau chipul ignorantei, xenofobiei si nationalismului, lacrimile se transforma in ziduri.

Ultima editare efectuata de catre Donna in Lun Noi 16, 2015 9:08 pm, editata de 1 ori

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Lun Noi 16, 2015 9:07 pm

Eu ma gandeam acum tehnic..Am avut candva o bizara pasiune - daca o pot numi asa- un soi de obsesie legata de armele atomice. Deci: primele si cele care au si fost folosite si sa speram ca si ultimele : Hiroshima si Ngasaki au avut pana in 30 de kilotone...daca nu ma insel prima cea cu Uraniu de la Hirosima a avut in jur de 15 kt. o Kt inseamna 1000 tone de dinamita ....Eu nu stiu sa existe bombe atomice ''vechi'' sau moderne cu o puetre mai mica decat acelea. Cea mai mare a fost detonata de URSS prin anii '60 THE TSAR BOMBA ...si a avut : 50 MEGATONE !!!! Adica de aproape 4000 deori mai putrnica decat cea de la Hiroshima. Suflul ei a dstrus ferestrele unor case din Finlanda situate la ...1000 km distanta.... Revenind la subiect, nu poti spune ca bombardezi nuclear un stat...pt ca ISIS nu-i un stat, e unul fictiv , autoproclamat. Automat cand arunci acolo un focos atomic , il arunci pe teritoriul Siriei sau Iracului....2 la mana...e imposibil - dupa cum spuneam- ca un focos sa fie de putere mai mica decat acele bomb nucleare primitive...deci cred ca vor afecta pe o raza de cel putin 3-5 km ...si..vor muri si civili, nu se poate realiza pste noapte evacuarea tuturor civililor nevinovati...Oricum ar fi..e tare aiurea...

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun Noi 16, 2015 9:12 pm

Din câte stiu eu, există si proiectile de artilerie cu focos nuclear, au câteva kilotone, parca au si fost testate de Statele Unite. Oricum, e de rau! Si da, clar nu poti declara război unui stat fictiv fără sa afectezi unul real

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Lun Noi 16, 2015 9:15 pm

Inaseamna ca eu nu mai sunt la curent... am vazut candvva un video cu un ''atomic gun'' ...un tun special care tragea cu ce ai zis tu...dar si cateva kilotone e ca dracu...si mai e ceva..depinde ce fel de combustibil nuclar se floseste..curat sau murdar...de ex. , la cele termonuclare , cele de fuziune, desi sunt mult mai puternice decat cele pe baza de fisiune , sunt mult mai curate radioactiv. In fine........, daca Rusia arunca, va fi o reactie in lant nu doar la propriu....

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun Noi 16, 2015 9:21 pm

Sa ne ferească Dumnezeu!!!

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Mar Noi 17, 2015 4:11 pm

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Dum Dec 06, 2015 10:37 am

ATAC TERORIST în Londra: Un bărbat a înjunghiat trei persoane înainte de a fi arestat de Poliţie

http://www.mediafax.ro/externe/atac-terorist-in-londra-un-barbat-a-injunghiat-trei-persoane-inainte-de-a-fi-arestat-de-politie-video-14910296

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun Dec 07, 2015 4:39 pm

Finlanda plănuieşte să renunţe la sistemul de asigurări sociale, oferind în schimb un venit de 800 de euro lunar tuturor cetăţenilor, în ceea ce ar putea fi o decizie unică în lume la nivel național
http://adevarul.ro/economie/business-international/finlandaplanuieste-renunte-sistemul-asigurari-sociale-oferindin-schimb-venit-800-euro-lunar-tuturor-cetatenilor-1_5664d5aa7d919ed50ef5f06e/index.html

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Mier Dec 09, 2015 9:09 pm

http://cultural.bzi.ro/marturii-din-bastionul-statului-islamic-copii-patruleaza-strazile-cu-ak-47-in-maini-este-ireal-38137

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Mar Ian 05, 2016 3:54 am

Un articol bun.......http://inliniedreapta.net/jurnal/doua-niveluri-lasitatii-charlie-hebdo/

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun Ian 18, 2016 8:03 pm

O realitate mai mult decât tristă, înfricoşătoare...lumea noastră, aşa cum o ştim, şi care se duce de râpă...

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Ian 21, 2016 2:45 pm

Lucian Mindruta a distribuit fotografia postată de Catalin Josan Official.
3 ore ·

Cel mai viral mesaj de la Chisinau, azi, e unul pro-proteste si impotriva guvernului. Si e al unui roman care acuza coruptia si felul in care s-a facut investirea.
Tot in strada sunt chemati si fanii pro-rusilor Dodon si Usatii.
La Bucuresti, guvernul si presedintele ureaza succes noului guvern.
Hai ca nu mai inteleg nimic!

.........................

iată şi textul viral:

Să fie clar pentru toată presa românească și oficialii români: guvernul nou-instaurat ilegal (!) și oficializat în cel mai josnic, umilitor și disperat mod, pe furiș, la ora 23.00, este un guvern ANTI-EUROPA, iar protestatarii sunt anti-mafie și atât! Nu manipulați, măcar voi... măcar acum.

Am dat câteva interviuri mai devreme pentru niște posturi TV din România și cineva m-a întrebat din start „Ești pro-rus?”.. Cum, domnule, să crezi așa ceva? Am spus ferm: „Nu, sunt pro-român!” (cum să fiu altfel, dacă sunt chiar român de naționalitate?)

Nu mai încercați să ne puneți etichete geopolitice. Acum se dă o luptă mai presus de geopolitică. E lupta cu un regim toxic, dictatorial, controlat de un proxenet (în sens direct). Asta ca să înțelegeți cât de gravă este situația, că au ajuns pro-românii și pro-rușii (dar și multe alte segmente) să-și consolideze forțele pentru a lupta cu cel mai distructiv regim pe care l-a avut Basarabia în ultimii nici 25 de ani de așa-zisă independență - regimul Plahotniuc.

După ce mizeriile din Parlament au votat mișelește, sfidând legea în mod repetat, guvernul lui Pavel Filip, candidatul propus de PD/Plahotniuc, ascunși sub pretextul că ar fi pro-europeni (aha, și tot ei, „marii pro-europeni", au votat mai devreme împotriva adoptării pachetului de legi din Acordul de Asociere cu UE), am format un cordon viu în fața Parlamentului și nu am permis nimănui să iasă. Poliția era de partea noastră, însă au apărut, la un moment dat, provocatori care au încercat să destabilizeze situația. Eu urlam la fiecare provocator să se liniștească, maică-mea apăra polițiștii, iar soră-mea înșfăca provocatorii de piept și le striga să facă un pas înapoi. Nu știu cum, dar, împreună cu alți protestatari pașnici, dar fermi, am reușit, eventual, să calmăm spiritele, cel puțin în zona noastră. În spate, parlamentarii care au votat guvernul anti-european au fugit ca niște șobolani, huiduiți de protestatari. Întrebarea mea este: cum e să fii urât atât de mult de o țară întreagă? Mercenarii din Parlament au căzut în dizgrația pro-mafiotă, fiind complicii aprofundării crizei politice, și nicidecum nu au contribuit la stabilitatea RM, așa cum se justifică ei. În aceste condiții, anticipatele sunt, pur și simplu, inevitabile.

OFICIALI ROMÂNI, TREZIȚI-VĂ! De ce susțineți un guvern criminal, și nu poporul care își cere drepturile legale pașnic, deja de un an? De ce vă alăturați batjocurii lui Plahotniuc?? De ce?? Cu ce-am greșit?? Și-așa parcă luptăm cu morile de vânt... De ce vă bateți joc și voi? De ce sunteți împotriva poporului pașnic, deșteptat, care s-a săturat să trăiască în mizerie, ajunși la capătul prăpastiei?? Domnule Klaus Iohannis, ca președinte al românilor de pretutindeni, al meu, al românilor basarabeni care luptă pașnic pentru libertate, vă IMPLOR să interveniți și măcar să informați corect partenerii de dezvoltare din UE. Nu uitați de noi, măcar dvs.

Azi, la 10, sunt în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, acolo unde se mobilizează tot poporul deșteptat, indiferent de culoare (geo)politică. Lăsați lucrul, că poimâine s-ar putea să nu-l mai aveți.

TINERI, UNDE SUNTEȚI?? Ce scuze mai aveți de data asta?? Veniți să ne luăm țara înapoi - ACUM!

RĂSPÂNDIȚI VESTEA, vă rog, fie că sunteți în Moldova sau România. Presa de pe ambele maluri ale Prutului este, și ea, în mare parte, manipulată. Vedeți postările mele anterioare, unde găsiți surse de informare echidistante.

Pentru cei care nu știu nimic despre criza politică din RM, vă recomand să începeți cu blogul lui Vitalie Cojocari, corespondent Știrile ProTV (RO), originar din Basarabia: http://cojocari.ro/…/ce-se-intampla-in-moldova-niste-expli…/

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de DeusInMachina la data de Joi Ian 21, 2016 8:07 pm

Mda.....ca-si baga rusii coada nu-i nimic nou....iar ca guvernele Romaniei din perioada post revolutie nu au coloana....iarasi nu-i nimic nou Very Happy

Wastin' the dawn
Wastin' the dawn''
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi Ian 21, 2016 8:19 pm

Exact, asta m-a întristat şi pe mine!!Băse le mai dădea uneori cu tifla ruşilor, dar acu chiar mă întristează ce s-a întâmplat...

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus